PROGRAM NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE

Prawo budowlane do zmiany. Będzie mniej procedur

Procesy budowlane zostaną skrócone. Założenia do projektu nowego Prawa budowlanego przewidują m.in. eliminację czterech procedur oraz przyspieszenie postępowania o czterdzieści pięć dni.

Procedura poprzedzająca rozpoczęcie robót budowlanych w przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych zostanie skrócona z 57 do trzydzieściu dni. Rząd zamierza wprowadzić między innymi prawo udzielania „milczącej zgody” w odpowiedzi na zgłoszenie z projektem budowlanym.

Usunięte będzie postępowanie zawiadomienia odpowiedniego organu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót. Cały proces ma trwać o 45 dni mniej niż dziś.

Nowe prawo budowlane powinno przynieść ułatwienia także przy innych inwestycjach budowlanych. Rozpoczęcie budowy stanie się możliwe bez konieczności oczekiwania na jej uprawomocnienie.

Zmiany dotkną także zasad dla inwestycji nie wymagających pozwolenia na użytkowanie – czas oczekiwania na udzielenie „milczącej zgody” wyniesie 14 dni.

Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (dziś zajmuje to średnio 74 dni) zastąpi zgłoszenie zakończenia robót. Odpowiedzialny organ otrzyma prawo do złożenia sprzeciwu w terminie do czternastu dni.

Łącznie zmiany dotyczyć będą likwidacji 4 procedur oraz przyspieszenia postępowania o 45 dni

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt założeń (z 13 lutego 2013 r.) projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane.

Leave a Reply

http://webtom.com.pl

http://webtom.com.pl